Vanzarea mijlocului fix de catre SRL

20 septembrie 2018 105

Buna ziua! Imi explicati va rog care e procedura de vanzare a mijlocului fix, referitor la documentele juridice insotitoare. Se convoaca adunarea generala a asociatilor cu majoritatea de 3/4 pentru a adopta asemeni hotarare? Dar daca nu se decide din prima intrunire, e posibil de decis la a doua adunare cu simpla majoritate? Cu cate zile inainte de convocarea adunarii trebuie de expediat instiintarea catre asociat, atat la prima adunare, cat si la a doua? Conteaza valoarea bunului propus spre vanzare?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Leonid Popescu
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua, Daniela! Pentru vinzarea mijlocului fix de catre un SRL este necesar in primul rind sa studiati Statutul Societati si sa verificati urmatoarele aspecte:
1. Care sint organele de conducere a societatii si ordinea de convocare a lor. (In unele Societati sint trei organe de conducere: Adunarea Generala a asociatilor,... mai detaliat Consiliul Societatii si Administratorul Societatii, iar in altele lipseste Consiliul)
2. Mijloacele fixe sint diferite (Cladiri, utilaje, automobile) si preturile sint diferite. In dependenta de aciasta si deciziile pot fi luate de diferite organe de conducere.
3. Modalitatea de convocare a organelor de conducere colegiale cum ar fi Adunarea si Consiliul si modul de adoptare a deciziilor . In Statut pot fi stabilite diferite modalitati.

20 septembrie 2018