Vânzarea produselor legal

27 ianuarie 2019 62

Doresc sa procur produse de pe AliExpress si Alibaba si sa le vând pe teritoriul Republicii Moldova. De ce acte am nevoie ?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Sergiu

Pentru practicarea activității economice se recomandă organizarea și desfășurarea activității economice sub o formă juridici-organizatorică, cu achitarea impozitelor și taxelor prevăzute de lege.
Înființați un SRL, deschideți cont bancar în valută și lucrați oficial!
Toate faptele de comerț trebuie efectuate din numele și pe contul SRL-lui, după caz, obțineți actele permisive... mai detaliat necesare pentru practicarea genului de activitate respectiv cu o anumită marfă.
Înregistrarea firmei se face de către Organul înregistrării de stat al Agenției Servicii Publice, str. Puskin 47.
Inregistrarea in regim obișnuit cu tot cu confecționarea ștampilei va costa 2000 lei.

Pentru mai multe detalii accesați profilul și vedeți datele de contact.

28 ianuarie 2019