Vanzarea unui spatiului comercial

8 octombrie 2019 45

Buna ziua. Cu mai mult de 1 an in urma, am cumparat un spatiu comercial in mun Chisinau la pretul de 50.000 €. Intre timp, au fost facute investitii in reparatii de 10.000 € aproximativ, ca rezultat, investitiile totale constituie in jur de 60.000 Euro. La moment, spatiul comercial este scos la vanzare si eventual am dori sa aflam care este % care va fi incasat de stat daca spatiul comercial s-ar vinde cu 60.000€? Sunt persoana fizica care doreste sa-si recupereze investitiile. Va multumesc!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Adresativa la direcția fiscala de sector, aceștia pot sa vă ofere un calcul expres, or, tot aici urmează să fie achitat impozitul.

8 octombrie 2019
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Daca in contractul de cumprare scrie 50.000 eur si aveti facturi fiscale (nu bonuri de plata) pentru cheltuieli de reparatii de 10.000 eur, atunci la vanzarea bunului cu 60.000 eur nu veti avea venit si, respectiv, nu aveti ce achita la stat. Statul doar va incasa o taxa de stat... mai detaliat undeva de 0.3% de la pretul de vanzare.
Totusi, daca in contractul de cumprare scrie, de exemplu, 40.000 eur (in loc de 50.000 eur) si nu aveti facturi fiscale pentru cheltuieli de reparatii de 10,000 eur, atunci statul va crede ca vindeti un bun de 40.000 eur la un pret de 60.000 eur, fapt care inseamna ca aveti un venit (care se mai numeste 'crestere de capital') de 20.000 eur.
Daca vindeti in anul 2019: suma venitului (aici 20.000 eur) se va imparti la 5 (Art. 40(7) Cod fiscal) si rezultatul impartirii se va impune cu un impozit de 12%. Efectiv veti plati un impozit de 480 EUR.
Mentiuni:
- este important ca, desi spatiul este comercial, acesta nu trebuie sa fie folosit de contribuabil in activitate de intreprinzator (Art. 39(1)(b) Cod fiscal); odaca ce sunteti persoana fizica - probabil ca nu folositi imobilul in activitate de intreprinzator; daca ati folosi - nu veti putea beneficia de impartirea la 5 a sumei venitului;
- Guvernul spune ca in anul 2020 toata aritmetica descrisa mai sus se poate schimba si impozitele pot deveni mai mari.
Daca vindeti cu venit, mai bine sa incasati banii in anul fiscal 2019.
Daca vindeti fara venit (le zero), nu conteaza in ce an incasati banii.

8 octombrie 2019