Vânzarea unui teren agricol

2 octombrie 2024 0

Bună ziua. Doresc să vând un teren agricol pe care l-am dobândit prin contract de donație, în anul 2005. Donatorul a decedat în 2006. La încheierea contractului de vânzare-cumpărare voi fi reprezentată de fiul meu, în temeiul unei procuri. Ce acte va trebui să prezinte la notar în ziua semnării contractului de vânzare-cumpărare? Vă mulțumesc pentru răspuns!

Jurist comments 1

Mihai Gherbovei
  • Avocat

buna olga
în original se prezintă la notar următoarele documente:
- actul de proprietate (în cazul dvs. contractul de donație)
- extras de la cadastru
- certificatul de valoare
- procura de reprezentare cu menționarea împuternicirilor de vînzare ridicarea banilor, reprezentare la instituții banzare etc.

succese

2 octombrie 2024