Vanzarea unui teren cu 3 constructii care apartin unor proprietari diferiti

15 septembrie 2023 3

Buna ziua. Conform extrasului din Registrul bunurilor imobile există un teren cu 3 constructii. Terenul si constructia de baza (casa de locuit) ii apartine cu drept de proprietate (cota parte 1) unei persoane fizice, iar cele 2 constructii accesorii ii apartin cu drept de proprietate (cota parte 1) altei persoane. La vanzarea terenului cu constructia de baza (casa) va fi necesar acordul proprietarului constructiilor accesorii?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Bună Ala! Apare o întrebare cum cele două construcții accesorii care aparțin altei persoane nu au și o cotă din teren? Nu poate un imobil să se afle în aer. Probabil ceva nu este în regulă cu documentele. După mine este necesar de o analiza juridică a documentelor în cauză.... mai detaliat Puteți să ma contactați la nr. de telefon 069049267

16 septembrie 2023