Vanzari ilegale

11 noiembrie 2018 75

Buna! Vecinul creste si vinde ilegalcaini de rasa. Unde as putea depune plangere? Mersi.

Jurist comments 2

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Cel mai probabil aici: http://www.fisc.md/

Totodată art. 54'1, Codul Contravenţional prevede:

Articolul 54'1. Practicarea fără drept a unei profesii
sau a unei activități
... mai detaliat Practicarea unei profesii sau a unei activități, alta decît activitatea de întreprinzător, fără deținerea licenței sau a altei autorizații, dacă legea prevede ca obligatorie deținerea acesteia,
se sancționează cu amendă de la 30 la 48 de unități convenționale aplicată persoanei fizice sau cu muncă neremunerată în folosul comunității de la 40 la 60 de ore, cu amendă de la 48 la 72 de unități convenționale aplicată persoanei cu funcție de răspundere, cu amendă de la 120 la 180 de unități convenționale aplicată persoanei juridice cu privarea, în toate cazurile, de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 6 luni la un an.

Deci, şi plîngere la poliţie.

Servus

12 noiembrie 2018
  • Jurisconsult

D-l Igor e competența organelor fiscale sau poliția.

13 noiembrie 2018