Vânzări online de haine

29 februarie 2024 3

Bună ziua. Vreau să mă ocup cu vânzări online de haine, și anume să le procur din Ucraina și să le vând aici, în Moldova. Spuneți-mi, vă rog, trebuie să mă înregistrez ca afacere și să plătesc impozite? Fiecare comandă primită din Ucraina trebuie s-o declar?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Da. Vă puteți înregistra un SRL și să plătiți impozitele de venit aferente. La trecerea mărfurilor la frontieră va fi necesară declararea lor, mai cu seamă în cazul când e un stoc mai mare.

1 martie 2024