Vatamare corporala

18 august 2019 127

Fostul soț m-a agresat fizic in strada, a fost anunțată poliția, am fost la expertiză medico-legală și a fost emisă încheierea cu vătămări corporale neînsemnate. Am fost si examinată la Salvare, unde au emis o încheiere cu diagnosticul comotie cerebrală. Aceasta încheiere de la Salvare si cartela medicală le-am inmanat ofițerului de sector care trebuia să ceară a doua expertiză medico-legală, dar el nu a făcut acest lucru. Ofițerul a întocmit un proces-verbal pe art. 78 alin. 1 CC și a expediat materialul in judecata. Pentru comotie cerebrală trebuia sa deschida dosar penal, dar ofițerul de sector a sabotat dosarul în favoarea agresorului. In cazul dat, unde trebuie sa ma adresez, dacă dosarul se află în judecată dar încă nu am fost chemați. Unde sa ma adresez cu plangere pentru ca la dosar sa fie anexată încheierea emisă de Salvare?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Urma/eaza sa depuneti plingere la Procuratura (adresata procurorului ierarhic superior in in timp de 15 zile din momentul efectuării acţiunii, inacţiunii sau de cînd s-a luat cunoştinţă de act), prin care sa contestati ordonanta procurorului de a nu porni urmarirea penala. Ulterior, in cazul in care nu sunteti de acord... mai detaliat cu ordonanta emisa de procurorul ierarhic superior, o puteti contesta la judecatorul de instructie in baza art. 313 Cod procedura penala.

20 august 2019