Vecin care deja intrece masura

31 mai 2018 158

Buna ziua. Deci am asa o intrebare: deja de multi ani suntem vecini cu o persoana care se da drept marele dumnezeu datorita faptului ca detine o functie de executor judecatoresc. Astazi am dat muzica putin mai tare ca de obicei si nu a durat mult pana si vecinul nostru nemultumit de faptul ca era muzica prea tare, neluand in consideratie ca la el in casa are pian la care copii sai canta mai des decat noi facem galagie cu muzica. Si imi vorbeste cu un ton foarte neplacut si as zice ca a fost mai mult ordin decit rugaminte. La care eu ii raspund: Si daca noi tot o sa batem la usa ta la fiecare cintare la pian ce va fi? El imi raspunde in asa mod : Bate. Si asta e doar un caz, dar sunt foarte multe care sunt de povestit. Va rog mult sa-mi dati o recomandare ce pot face in cazul dat ca deja nu mai suportam tonul si capriciile dumnealui. Mersi frumos si o zi placuta sa aveti.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Situația este foarte simplă, dacă dvs ascultați muzica în intervalul de timp permis de legei și anume de la 8.00 până la 22.00 iar acesta vă deranjează și vă provoacă diferite incomodități sesizați poliția care vor lua măsurile de rigoare și-l va sancționa dacă se dovedește vinovăția și încadrarea... mai detaliat acțiunilor sale într-o normă contravențională indiferent de faptul că este executor judecătoresc pentru ca tratamentul organelor de drept este egal față de toți.

2 iunie 2018