Vecin care ne pune piedici sa facem cale de acces spre casa

7 ianuarie 2024 3

Buna ziua. Suntem mai mulți vecini care am cumpărat townhouse si conform legii avem dreptul sa ne construim cale de acces de la drum spre propria locuința. Vecinul de peste drum are o casa mare si un post mare. Acesta de vreo 6 ani ne pune piedici, mituieste si face tot posibilul ca noi sa nu ne facem carare, fiindcă el vrea ca in locul vizat sa fie zona verde. Si-a plantat tuie drept in poarta fiecarui om, are ciresi, caisi, trece drumul si se urca in ei ca sa manance fructe, uda copacii etc. Altfel spus, e gospodar in fata casei noastre. Am încercat sa rezolvam conflictul pe cale amiabila, dar nu e posibil - el face ce vrea. Noi am cerut autorizație de la primarie, de la pretura, de la Spatii verzi (pentru ca acolo sunt copaci) si am primit-o, am facut proiect legal cu toate normele, l-am aprobat. Numai ne-am apucat de lucru, ca vecinul a mituit pe cineva ca sa ne gaseasca niste pretinse greseli in acte si ne-am trezit ca nimic nu e valabil. Chipurile, avem nevoie din nou sa obtinem autorizatii. Cand am apelat la primarie, acolo ne-au zis ca este un litigiu si ei nu pot face nimic. Cei de la Spatii verzi ne-au aplicat amenzi mari pentru ca noi am fi afectat copacii, dar noi nici nu am apucat sa ne atingem de ei. Tot ce vrem e sa ne facem o mica cale de acces spre poarta, dar totul e in zadar. Am cheltuit mulți bani pana acum: am cumparat materiale, am platit muncitori ca sa lucreze, dar am fost impusi sa stricam totul si sa refacem cum a fost. Mai mult, am primit si amenzi. Deja nu stim ce sa mai facem. Va rog mult, dati-ne un sfat. Pot cel putin sa calc pe pamantul cela si sa merg spre casa mea, fara carare pavata? La ce sa ne mai asteptam de la el? Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Este necesar de studiat actele, deținute de dvs, inclusiv cele despre care ați scris că nu sunt valabile. După care de înaintat o acțiune în judecată

8 ianuarie 2024
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Tatiana, îmi pare rău pentru că vă confruntați cu așa obstacole, dar în situația Dvs, pe acest site puteți primi doar răspunsul că trebuie de analizat toate actele. La prima vedere pot să vă spun că dreptatea ar fi de partea Dvs, dar trebuie să o demonstrați în instanța de... mai detaliat judecată. Da, un proces ar dura mult și ar fi costisitor, dar altă soluție eu nu văd. Cel puțin găsim soluții în Codul Civil pentru situația Dvs.
Puteți să mă apelați la 069992921.

8 ianuarie 2024