Vecini care amenință

9 septembrie 2019 264

Bună ziua. Puteți să-mi spuneti dacă este vreun articol sau lege, sau cum sa procedăm în cazul vecinilor care la orice pas vin cu diferite amenințări nefondate, barfe sau vorbe urâte în adresa noastră? Noi facem reparație, însă zgomote în afara orelor admise nu facem deloc. Murdarie nu facem. Incercam sa facem cat mai putin deranj. Vecina totuși vine la noi cu amenințări, cheama politia etc. Chiar a oprit-o fara motiv pe fiică-mea si a vorbit vorbe urâte. Ce putem face? Cum putem opri totul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Toate aceste acțini ilicite din partea vecinei urmează a fi sancționate contravențional dacă nu puteți ajunge cu aceasta la un mod amiabil de conversație.

Orice tip de vorbe urâte, amenințări de acest fel se pedepsesc potrivit Codului Contravențional la plângerea victimei, de aceea urmează să scrieți o plângere în... mai detaliat adresa organului de poliție și să probați cele invocate dacă este posibil prin imagini video, martori etc.

10 septembrie 2019