Vecini galagiosi

28 aprilie 2018 81

Buna! Locuim la bloc, vecinul de sus da mereu in chirie apartamentul. La fiecare jumatate de an se schimba gazdasii: ba fete, ba baieti, acum e o familie. Cu totii sunt foarte galagiosi, daca le bati in perete, ei iti bat inapoi, nu au niciun respect fata de noi. Intrebarea: cum putem rezolva situatia aceasta? Am chemat politia de cateva ori, dar mare lucru nu s-a schimbat. Daca e posibil sa pastram anonimitatea, pentru ca sunt foarte agresivi.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună.

Dacă vecinii dumneavoastră tulbură liniștea în timpul nopții, între 22:00 și 07:00, acestora li se poate aplica o amendă în valoare de la 450 până la 900 lei, conform art. 357 din Codul contravențional. Nu ezitați să contactați polițistul de sector.

Cu părere de rău, legislația nu prevede obligația de a... mai detaliat păstra liniștea de la ora 07:00 până la ora 22:00.

Dacă gălăgia persistă în timpul zilei, singura soluție ar fi rezolvarea acestei probleme pe cale amiabilă, discutând cu vecinii și rugându-i respectuos să reducă din gălăgie, explicându-le situația în care vă aflați.

Ați putea discuta și cu proprietarul apartamentului.

Mult succes!

2 mai 2018