Vecinii

6 ianuarie 2018 76

Buna ziua. De vreo 3 luni am facut reparatie la balcon si ne-am facut streasina de 40 cm deasupra sa-mi pazeasca rufele de ploaie si de arderea hainelor de la tigarile aruncate de vecinii de mai sus. Acum streasina este gaurita de tigarile pe care le arunca intradins vecinul de deasupra. Ce pot face in aceasta situatie sa pedepsesc vecinii, ca nu e asa de usor sa o schimbi si este si o cheltuiala mare pentru noi, pentru ca e de 6 metri in lungime. Dati-ne, va rog, un sfat. Va multumim.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

În cazul în care ați putea înregistra video momentul în care vecinul dvs. aruncă țigările acest fapt va confirma că drept urmare a acestor acțiuni va fost deteriorat bunul, iar dvs. veți avea probe în baza cărora ați putea solicita poliție să investigheze cazul și să-l atragă la răspundere... mai detaliat contravențională pe vecin.

***
Articolul 104. Distrugerea sau deteriorarea
intenţionată a bunurilor străine
Distrugerea sau deteriorarea intenţionată a bunurilor străine, dacă fapta nu reprezintă o infracţiune,
se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 20 la 40 de ore.
se sancţionează cu amendă de la 18 la 36 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 20 la 40 de ore.
***
În baza constatărilor poliție prin care vecinul dvs. va figăsit vinovat, urmează să depuneți o cerere de chemare în judecată prin care să cereți să vă fie reparat prejudiciul material/moral cauzat.

7 ianuarie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Încercați mai întâi de toate pe cale amiabilă să ajungeți la un numitor comun cu vecinul dvs iar dacă acesta continuă comportamentul ilicit avertizațil că vă asumați dreptul să depuneți o plângere la poliție ca probă servind însăși declarația dvs iar ca argumentele să fie mai întărite găsiți alți martori/vecini... mai detaliat care să confirme cele spuse de dvs.

8 ianuarie 2018