Vecinii ard resturile vegetale si ne umplu curtea cu fum

13 martie 2021 22

Buna ziua. Avem o vecina care arde la cuptorul amplasat afara toate resturile vegetale: frunze, iarba etc. Din aceasta cauza se ridica un fum negru si dens cu miros puternic. Unde ma pot adresa cu aceasta problema? Are vecina dreptul sa arda resturile vegetale in modul descris?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Angela, vă puteți adresa la organul raional legat cu mediu, specialistul lor se v-a deplasa la fața locul, v-a verifica chestia dată și dacă v-a găsi de cuviință vor întocmi un proces verbal, fiindcă vecina a comis o contraveție administrativă, dar nu vă dau garanție, fiindcă vecina arde... mai detaliat resturile în plită și nu afară în grădină.

13 martie 2021