Vecinii doresc să blocheze canalizarea

2 aprilie 2019 85

Locuim într-un bloc cu 4 etaje. Cu ceva ani în urmă noi, vecinii de la etajul 4, am acumulat bani pentru reparearea acoperișului dar cei la la etajul 1 nu au dorit sa participe din motiv ca ei vor schimba țevile din subsol. Acum după ceva timp, de cînd am reparat acoperișul, locatarii de la etajul 1 au decis să schimbe țevile de canalizare din subsol și vor să adune bani de la tot blocul, iar în caz ca noi cei de la etajele de sus nu contribuim, ne vor închide accesul la canalizare. Apartamentele sunt privatizate, au dreptul la asemenea modificari?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Nicu,

Orice debranșare de la rețeaua de canalizare este interzisă sa fie făcută de către locatarii blocului locativ, acest fapt fiind expres indicat în legea cu privire la locuințe or aceste acțiuni pot fi efectuate doar de autoritățile care dispus de gestiunea directă/delegată
pentu a efectua nemijlocit toate sarcinile... mai detaliat şi responsabilităţile privind organizarea, conducerea, administrarea, administrarea, exploatarea, funcţionarea şi finanţarea serviciului public de alimentare cu apă şi de canalizare.

2 aprilie 2019