Vecinii si parcarea masinii

7 ianuarie 2023 37

Buna ziua. Locuiesc la casa la sol si masina o parchez in drum, langa gardul meu, intr-un loc unde nu incurca trecerii pietonilor sau altor masini. Poarta vecinului de peste drum e mai la vale. Acest vecin mereu se leaga de masina mea si imi cere s-o parchez in curte. Cum pot sa clarific situatia cu vecinul mentionat potrivit legii, ca sa ma lase in pace si sa nu-mi ordone el ce sa fac in spatiu public?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Astfel de neînțelegeri nu sunt clarificate prin lege atâta timp cât nimeni nu a încălcat careva reguli.

Principiile vecinătății sunt bazate pe soluționare neînțelegerilor la nivel de convorbire, numitoare-comune.

Doar in cazul in care va prezenta un comportament abuziv (agresiune, intimidare, atac la persoana, amenințări etc) veti putea... mai detaliat solicita intervenția poliției.

Solicitările vecinului nicidecum nu pot fi calificate ca un ordin față de Dvs, la moment prezentând o simplă rugăminte/moft.

8 ianuarie 2023