Vecinii țin multe animale și asta cauzează un miros insuportabil

8 iulie 2023 3

Bună ziua. Vecinii țin multe animale, inclusiv porci de vânzare. Din această cauză, mirosul este insuportabil. Eu sunt bolnava, cu grad de invaliditate, am plămânii bolnavi și am nevoie de aer proaspăt. Ce se poate de făcut, unde pot să mă adresez ca să rezolv aceasta situație. Știu ca omul are dreptul sa facă ce vrea în curtea lui, dar eu și ceilalți vecini suferim.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Codul civil prevede
Articolul 587. Influenţa vecină admisibilă

(1) Proprietarul terenului sau al unui alt bun imobil nu poate interzice influenţa pe care o exercită asupra bunului său gazul, aburul, mirosul, funinginea, fumul, zgomotul, căldura, vibraţia sau o altă influenţă similară provenită din terenul vecin dacă nu împiedică proprietarul în folosirea bunului... mai detaliat sau dacă încalcă nesemnificativ dreptul acestuia.

(2) Dispoziţiile alin.(1) se aplică şi în cazul în care influenţa este considerabilă, dar este produsă de folosirea obişnuită a unui alt teren şi nu poate fi înlăturată prin măsuri justificate economic. Dacă este obligat să suporte o asemenea influenţă şi dacă aceasta depăşeşte folosirea recunoscută obişnuită în localitatea respectivă şi limitele economice admisibile, proprietarul poate cere proprietarului de teren care cauzează influenţa o compensaţie corespunzătoare în formă bănească

9 iulie 2023