Vecinii vor să mute gardul pe terenul meu în urma unor măsurări greșite

10 noiembrie 2020 431

După mai mult de 30-40 ani de conviețuire pașnică, vecinii pretind la câțiva metri de pământ de pe teritoriul meu (mai exact, lățime 3 metri și lungime 30 metri), motivând că porțiunea de teren în cauză este a lor. Vor să dărâme gardul și sa facă altul pe teritoriul meu. Ce pot sa fac? Mă amenință! Menționez că din totdeauna așa a fost pământul și gardul între vecini. Dar acum câțiva ani, după ce terenul vecin a fost moștenit de fiu de la tată, s-au făcut măsurări noi. Acestea au fost făcute cu greșeli și le-au ieșit cu câțiva metri mai puțin decât era înainte. Ce putem face? Au dreptul vecinii să mute hotarul așa abuziv?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Din păcate cînd s-au efectuat măsurările masive, acestea deseori au fost stabilite eronat, dar și amplasarea, conform datelor GPS, la fel a fost stabilită incorect.
Ar fi bine să angajați o firmă de măsurări pentru a stabili exact dimensiunile, dar și amplasarea GPS. După rezultate se va purcede la încheierea unui... mai detaliat acord între vecini, privind stabilirea hotarelor, dacă va fi nevoie.

11 noiembrie 2020