Vecinu a transformat apartamentul intr-o gunoiste adevarata

20 aprilie 2017 43

Vecinul meu acumuleaza tot felul de deseuri in apartament. A transformat apartamentul intr-o gunoiste adevarata. E un miros insuportabil pe toata scara. Mai e si alcoolic, ce de multe ori nu-i adecvat. Unde nu ne-am adresat - toti ne spun ca e apartament privat si nu pot sa-i faca nimic.Va Rog un sfat: ce putem face cu el?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Începeţi cu sancţionarea contravenţională:
*
Codul contravenţional:
Articolul 180. Încălcarea legislaţiei cu privire la locuinţe
(4) Nerespectarea regulilor şi normelor de folosire, deservire tehnică şi de întreţinere sanitară a locuinţelor, a locurilor şi a instalaţiilor de uz comun, a terenurilor aferente blocurilor locative
se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de... mai detaliat unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 10 la 30 de ore, cu amendă de la 60 la 180 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 30 la 60 de ore.

Articolul 417. Serviciile publice de gospodărie comunală
(1) Contravenţiile prevăzute la art.170–175, 180 se constată de serviciile publice de gospodărie comunală.
(2) Sînt în drept să constate contravenţii şi să încheie procese-verbale şefii direcţiilor serviciilor publice de gospodărie comunală şi adjuncţii lor, specialiştii principali şi coordonatori ai gospodăriei comunale şi gospodăriei de exploatare a fondului de locuinţe.
(3) Procesele-verbale cu privire la contravenţii se remit spre examinare comisiilor administrative.

21 aprilie 2017