Vecinul a construit un ocol pentru animale aproape de casa noastra

18 aprilie 2020 310

Intre casa noastra si hotarul cu vecinul sunt maxim 80 cm. Vecinul a construit un ocol pentru animale. Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac si ce drepturi am in aceasta situatie.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua Dorina,

Contactați pretura și primăria ca să verifice legalitatea construcției. În caz că vecinul nu are autorizația și documentele necesare atunci construcția va fi demolată și aplicată amendă.

Conform legii orice construcție, lucrare sau plantație se poate face de către proprietarul terenului numai cu respectarea unei distanțe minime de 60... mai detaliat de cm față de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau regulamentul de urbanism, astfel încît să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin.

19 aprilie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Totul depinde de caz, potrivit legii privind autorizarea lucrărilor în construcție, sunt identificate lucrări ce nu necesită autorizare,
Vedeți art 14 http://lex.justice.md/md/335823/.
Daca construcția nu reprezintă o instalație capitală, autorizare nu este necesară.
În partea ce tine de construcție a unui ocol, totul depinde care sunt inconveniențele? Situație sanitară proastă,... mai detaliat gălăgie ... .
Potențial, acest caz se rezumă la obiecții pur subiective, din care considerente, urmează să identificați inconveniențele, cît și să probați temeinicia, cu informarea vecinului și soluționarea cauzei amiabil, contrar apelare la instanță de judecată pentru înlăturare sau schimbare locului de amplasare a construcției.

19 aprilie 2020