Vecinul construieste pe hotarul dintre terenuri

29 septembrie 2021 216

Buna ziua. Vecinul a inceput sa ridice o constructie cu inaltimea de 3 metri chiar pe hotarul dintre terenuri. Va rog mult, care lege reglementeza distanta de la hotar la care pot fi amplasate constructii? Cum putem hotari problema descrisa? Multumesc frumos.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Expres nu e reglementat acest subiect, totul depinde de amplasarea imobilului si alte date tehnice.
Puteți sesiza pe cei de la agenția pentru supraveghere tehnica si cei pompieri pentru a se expune.
Alta situație sa faceti o expertiză, inclusiv sa acționați in instanța pe motiv de incalcare a dreptului de vecinătate.

2 octombrie 2021