Vecinul de sus m-a inundat deja a doua oara

5 iulie 2020 729

Buna ziua. Locuim de jumatate de an intr-un bloc nou. Vecinul de sus m-a inundat deja a doua oara. Prima data l-am iertat, dar peste ceva timp m-a inundat a doua oara si mi-a provocat daune considerabile. Cine raspunde: vecinul sau firma care a instalat tevile? Pe cine dau in judecata pentru repararea pagubelor?

Jurist comments 5

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
La caz, urmează sa contractati nu n specialist in expertize tehnice, pentru a constata cine se face vinovat, cit si evalua paguba, ulterior, va puteți adresa un judecată.

6 iulie 2020

Dar eu pe cine trebuie sa dau in judecata pe vecin? sau e posibil ca impreuna cu vecinul sa dam in judecata firma care a instalat tevile? deoarece el spune ca si lui i sa provocat daune si sa dam in judecata impreuna.

6 iulie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Asta e și dilema, or, urmează sa stabiliti izvorul prejudiciului, anume, nerespectarea de condiții tehnice la etapa de construcție a blocului, sau o neatenție/neglijență a vecinului(nu a închis apa).
La caz, doar efectuarea unei expertize în acest sens, vă poate oferi careva date.

6 iulie 2020
Valentin Ciuric
  • Avocat

Bună ziua!
Găsiți mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/repararea-prejudiciului-pentru-inundarea-apartamentului/

12 iulie 2020

Multumesc mult pentru raspuns

12 iulie 2020