Vecinul de sus urla im fiecare zi

5 martie 2023 31

Buna! Vecinul de sus ”canta” timp de cateva ore. In realitate, urla pana nu oboseste. Usa nu o deschide, ca sa discutam si sa-i cerem sa inceteze. Ce putem face in cazul acesta?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă vecinul încalcă liniştea după orele 22 puteţi sesiza poliţia.

Codul contravenţional prevede:

Articolul 357. Tulburarea liniştii

(1) Tulburarea liniştii în timpul nopţii, de la ora 22 pînă la ora 7, inclusiv prin cîntare cu voce ridicată, semnalizare acustică, folosire cu intensitate auditivă a aparatajului audiovizual în locuinţe sau în locuri publice,... mai detaliat alte acţiuni similare,

se sancţionează cu amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.

5 martie 2023