Vecinul meu si-a facut o constructie pe hotarul dintre noi

14 iunie 2017 90

Vecinul meu si-a facut o constructie pe hotarul dintre noi. E legal acest lucru? Pot sa-l dau in judecata?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Denis Draguțan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

buna ziua! din situatia expusa de dvs. reese o incalcare a dreptului de proprietate. pentru a intelege circumstantele de fapt a cazului dvs. este necesar de analizat actele pe imobil, pentru mai multe detalii puteti sa ma telefenati pe num. de telefon indicat.

15 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Capitolul V cu privire la dreptul de vecinătate în art. 379 Cod Civil vorbește despre faptul că Proprietarul poate cere interzicerea ridicării sau exploatării unopr construcții sau instalații despre care se paote afirma cu certitudine că prezența și utilizarea lor atentează în mod admisibil asupra terenului său, astfel dvstr probând... mai detaliat acest fapt îi puteți interzice construcția prin intermediul instanțeiu de judecată,
totodată, art.389 Cod Civil la alin (1), reglementează faptul că Orice construcție se poate face de către proprietarul terenului numai cu respectarea undei distanțe minime față de linia de hotar ( în situația dvstr vecinul nu a respectatat distantața minimă față de hotar, ci chiar și-a facut construcția pe ea asta în cazul că aveți un hotar stabil de demarcare între d-vstr),conform legii, regulamentului urbanism sau, în lipsă, conform obiectului locului, astefel încât să nu aducă atingere drepturilor proprietarului vecin .
Alin (3) al aceluași articol prevede răspudnerea în caz de nerespectare.

15 iunie 2017