Vecinul pretinde ca facem galagie

21 mai 2020 114

Am o problema cu vecinii si am nevoie de sfatul dumneavoastra. Ideea este ca uneori stau afara in fata blocului pana seara, uneori dupa ora 22:00. Avem in bloc o persoana, politist (sau fost politist), care mereu iese afara sa ne alunge. Foloseste un limbaj urat si are comportament agresiv si ne spune ca el a instalat masa la care stam si o poate scoate cand doreste.
As dori sa clarific daca:
1) Are voie sa ne alunge de acolo pana la ora 22:00, sau e nevoie ca si alti vecini sa fie impotriva noastra?
2) Ce amenda pot primi pentru asta si cum se demonstreaza ca am fost galagios?
3) In cazul ca stau in liniste, ma pot afla in fata blocului dupa ora 22:00?
3) ”Domnul politist'' poate fi sanctionat pentru limbajul lui injurios?
Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
In sensul galagiei, atrageti atentia si nu incalcati prevederile
357. Tulburarea liniştii

(1) Tulburarea liniştii în timpul nopţii, de la ora 22 pînă la ora 7, inclusiv prin cîntare cu voce ridicată, semnalizare acustică, folosire cu intensitate auditivă a aparatajului audiovizual în locuinţe sau în locuri publice, alte acţiuni similare,

se sancţionează cu... mai detaliat amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.

De aflat afara posibil toata noaptea cu respectarea limetelor.

Cit tine de comportamentul persoanei, puteti face uz de prevederile

Huliganismul nu prea grav, adică acostarea jignitoare în locuri publice a persoanei fizice, alte acţiuni similare ce tulbură ordinea publică şi liniştea persoanei fizice,

se sancţionează cu amendă de la 6 la 30 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 20 la 60 de ore.

9 iunie 2020