Vecinul și-a făcut canalizare și am probleme din această cauză

27 martie 2020 254

Bună! Vecinul și-a făcut canalizare de la WC și baia din casă foarte aproape de hotarul dintre terenuri. Din cauza canalizării vecinului, mi-a apărut o crăpătură pe casa și îmi mucegăiește tot subsolul? La câți metri de la hotar se permite de făcut canalizare?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Nu există norme expres în acest sens, ar fi cazul sa sesizați autorități precum agentia pentru supravegherea tehnicà, eventual și inspectoratul general pentru situații excepționale pentru a efectua o investigație și cel putin oferi o constatare.
Informați vecinul, daca nu va reacționa, sunteți în drept să efectuați o experiență în sensul... mai detaliat constatării cauzei cît și costurilor prejudiciilor, ulterior prin intermediul inștanței de judecată să obligați în a înlătura cauza prejudiciului cît și compensarea cheltuielilor.

28 martie 2020