Vecinul si-a facut fereastra, care da in ograda mea

5 ianuarie 2023 118

Buna ziua. Vecinul si-a facut fereastra in spatele casei, care da in ograda mea. Ce pot face?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Ecaterina.
Legal nu puteţi face nimic or de drept, prezenţa geamului în casa vecinului dacă aceasta a fost construită respectând distanţa de minim 60 cm de la terenul dumneavoastră nu vă încalcă nicicum drepturile.
Codul civil prevede:
DREPTUL DE VECINĂTATE

Articolul 586. Obligaţia de respect reciproc

Proprietarii terenurilor vecine sau ai altor... mai detaliat bunuri imobile învecinate, pe lîngă respectarea drepturilor şi obligaţiilor prevăzute de lege, trebuie să se respecte reciproc. Se consideră vecin orice teren sau alt bun imobil de unde se pot produce influenţe reciproce.

Articolul 587. Influenţa vecină admisibilă

(1) Proprietarul terenului sau al unui alt bun imobil nu poate interzice influenţa pe care o exercită asupra bunului său gazul, aburul, mirosul, funinginea, fumul, zgomotul, căldura, vibraţia sau o altă influenţă similară provenită din terenul vecin dacă nu împiedică proprietarul în folosirea bunului sau dacă încalcă nesemnificativ dreptul acestuia.

Cu toate acestea vă propun un ,,Life hacks" Instalaţi un banner tematic pe terenul dumneavoastră care va limita vizibilitatea vecinului asupra ogrăzii.

6 ianuarie 2023