Vedere deficitara

30 martie 2019 22

Bună ziua. In cazul când la ochiul stâng am 1 vederea (perfectă), iar la dreptul 0.1, voi primi certificatul de vedere ce permite conducerea automobilului fără ochelari sau lentile?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Tudor.

Vedeți ce prevede Hotărârea pentru aprobarea Normelor privind examinarea medicală a conducătorilor de vehicule şi a candidaţilor pentru obţinerea permisului de conducere la pct. 6:

Persoanele care se consideră apte pentru conducerea vehiculului trebuie să aibă o acuitate vizuală, cu lentile de corecţie, dacă este necesar, de cel puţin 0,8... mai detaliat la ochiul mai bun şi de cel puţin 0,1 la ochiul mai slab.

Puteți accesa aici hotărârea: http://www.legis.md/cautare/rezultate/103361

Prin urmare, în circumstanțele expuse în întrebare, ar trebui să treceți examenul medical respectiv și să vi se elibereze certificatul.

20 septembrie 2019