Vehicul condus de catre o persoana neidentificata insa amendat este proprietarul

8 iunie 2018 110

Buna ziua. Fratele meu a vandut un autovehicul circa 1.5 ani in urma in baza procurei pe care din pacate no detine cum de altfel nu detine nici datele noului proprietar. Noul proprietar incalca regulamentul circulatiei rutiere iar amenzile vin tot pe numele fostului proprietar cu citatie din partea politiei. Ce se poate de facut ? PS: Din spusele fostului proprietar procura ar fi fost facuta pe 6 luni la momentul vanzarii autovehicului.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua,
Vînzare a se consideră făcută în temeiul unui contract, procură nu oferă dreptul de proprietate.
Pentru moment puteți să vă adresați la notar că să vă elibereze un dublicat al procurii și o prezentați la poliție, sau în amenzile ce vin, înscrieți datele persoanei ce se folosește la moment... mai detaliat de automobil, transmiți de informația la poliție.
Totuși urmează să discutați cu persoana ce folosește automobilul că această să îl înregistreze după ea. Dacă nu dorește, spuneți să vă întoarcă automobilul pe motiv că sunteți proprietarul. Alt fel nu scăpați de amenzi, care o să vină în continuare.
Sunt multe de discutat la acest capitol, pentru început încercați așa.
Succese.

8 iunie 2018