Vehicul cu numere din Transnistria

18 aprilie 2023 261

Buna ziua. Ce drepturi au proprietarii de vehicule cu numere de Transnistria? Cat timp se pot afla acestia pe teritoriul RM? Si ce beneficii detin ei?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Proprietarii autovehiculelor cu numere neutre au aceleași drepturi ca și alți proprietari de autovehicule. Cu excepția dreptulului de a transmite în folosință acest autovehicul altor persoane care nu sunt din regiunile prevăzute de lege.
Nu există un termen limită de aflare pe teritoriul RM.
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=123336&lang=ro

21 aprilie 2023

Mulțumesc mult.

24 august 2023