Verificare sechestru pe automobil

25 mai 2021 480

Buna ziua, stimati juristi! Va rog frumos, cine cunoaste unde pot vedea daca este aplicat sechestru pe automobil. Daca este aplicat sechestru, pot radia definitiv automobilul din registrul de stat pe motiv ca a fost vandut la piese dupa accident. Va multumesc!

Jurist comments 2

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Puteți depune o interpelare la ASP sau să vă faceți semnătura electronică și să accesați portalul cetățeanului. După accident urma sa aveți o confirmare că automobilul este scos din uz, după accident. Referitor la sechestru și radiere e complicat, dar nu imposibil.

26 mai 2021

Multumesc Vitalie de raspund. Tin sa precizez ca am verificat pe portalul cetateanului Restrictii pe automobil nu sunt, dar nu am o confirmare ca a fost scos din uz dispun numai de pasaport tehnic si numere de inmatriculare. O sa fie posibil de scrie o declaratie pe propria raspunde ca... mai detaliat masina nu mai exista si nu va circula pe drumurile publice ?

26 mai 2021