Victimă în dosar penal

2 octombrie 2023 3

Bună ziua. Dacă am statut de "victimă" într-un dosar penal, pot să renunț la caz și să mă retrag din proces? În acest caz, pot pleca fără piedici din Moldova?

Jurist comments 2

  • Avocat
  • Alte domenii

.....de plecat, puteți pleca fără piedici oricând, indiferent de faptul că sunteți sau nu victimă.............ceea ce ține de „pot să renunț la caz și să mă retrag din proces”, există doar anumite infracțiuni expres menționate în Codul de Procedură Penală în cazul cărora, retragerea plângerii victimei duce la încetarea procesului... mai detaliat penal, dar și aceasta trebuie dispusă prin ordonanța procurorului după depunerea cererii din partea Dvs sau prin sentința instanței de judecată, după examinarea cererii dvs de retragere a plângerii...........în restul infracțiunilor, retragerea plângerii nu duce la încetarea procesului și puteți fi citat pentru audierea dvs în fața instanței de judecată, în dependență de procedura în care se examinează cauza........există procedură specială de examinare a cauzei în baza probelor acumulate la etapa urmăririi penale când partea vătămată doar se informează că are dreptul să depună acțiune civilă însă lipsa acesteia de la proces nu lipsește instanța de judecată de a examina cauza în lipsa părții vătămate.........

2 octombrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Anatoi, corect colegul meu a accentuat, DVS nu v-ați referit la articolul în baza căruia a fost întocmit o cauză penală, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul de procedură penală Articolul 276. Pornirea urmăririi penale în baza plîngerii victimei

(1) Urmărirea penală se porneşte numai... mai detaliat în baza plîngerii prealabile a victimei în cazul infracţiunilor prevăzute în articolele: 152 alin.(1), 153, 155, 157, 161, 173, 177, 179 alin.(1) şi (2), 193, 194, 197 alin.(1), 198 alin.(1), 200, 202, 203, 204 alin.(1), 2461, 274 din Codul penal, precum şi al furtului avutului proprietarului săvîrşit de minor, de soţ, rude, în paguba tutorelui, ori de persoana care locuieşte împreună cu victima sau este găzduită de aceasta. La împăcarea părţii vătămate cu bănuitul, învinuitul, inculpatul în cazurile menţionate în prezentul alineat, urmărirea penală încetează. Procedura în astfel de procese este generală.

(11) Prin derogare de la prevederile alin. (1), în cazul în care organul de urmărire penală depistează nemijlocit sau este sesizat despre săvîrşirea sau pregătirea pentru săvîrşirea unor infracţiuni prevăzute la art. 1852, cu excepţia infracţiunilor prevăzute la alin. (23), şi la art. 1853din Codul penal, acesta notifică titularul de drepturi sau autoritatea abilitată conform legislaţiei privind protecţia indicaţiilor geografice, denumirilor de origine şi specialităţilor tradiţionale garantate despre acestea. Dacă titularul de drepturi sau autoritatea abilitată conform legislaţiei privind protecţia indicaţiilor geografice, denumirilor de origine şi specialităţilor tradiţionale garantate, în termen de 15 zile lucrătoare de la data primirii notificării, nu depune plîngerea prealabilă, organul de urmărire penală nu începe urmărirea penală în conformitate cu prevederile prezentului cod.

(2) În cazul în care, în urma infracţiunii, au pătimit mai multe persoane, pornirea urmăririi penale se face chiar dacă plîngerea prealabilă se înaintează doar de către una din victime.

(3) Dacă la comiterea unei infracţiuni au participat mai mulţi făptuitori, chiar dacă plîngerea prealabilă a fost depusă numai în privinţa unuia din făptuitori, urmărirea penală se efectuează în privinţa tuturor făptuitorilor.

(4) Dacă victima care figurează într-un proces privitor la o infracţiune prevăzută în alin.(1), din cauza incapacităţii sau a capacităţii de exerciţiu limitate, a stării de neputinţă sau a dependenţei faţă de bănuit sau din alte motive nu este în stare să-şi apere drepturile şi interesele legitime, procurorul porneşte urmărirea penală chiar dacă victima nu a depus plîngere.

(5) La împăcarea părții vătămate cu bănuitul, învinuitul, inculpatul în cazurile menționate la alin. (1), urmărirea penală încetează. Împăcarea este personală și produce efect doar dacă intervine pînă la rămînerea definitivă a hotărîrii judecătorești.

(6) Pentru persoanele incapabile, împăcarea se poate face numai de reprezentanţii lor legali. Persoanele cu capacitate de exerciţiu limitată se pot împăca cu încuviinţarea reprezentanţilor lor legali. Împăcarea poate avea loc şi în cazul în care urmărirea penală a fost pornită de către procuror din oficiu.

(7) Împăcarea părţilor poate avea loc şi prin aplicarea medierii conform Legii cu privire la mediere.

3 octombrie 2023