Vinieta md

14 decembrie 2017 174

Mai este in vigoare restrictia la permisul moldovenesc si numere RO pentru perioada de peste 180 zile, chiar cu achitarea taxei suplimentare de 180 euro?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Da, aceasta restrictie mai este in vigoare.

Din continutul Art. 184.1 alin (4) rezulta ca automobilele se pot afla pe teritoriul vamal al Republicii Moldova pe un termen mai mare decît 180 de zile, fara necesitatea de a fi scoase de pe teritoriul vamal pina la expirarea a termenului de... mai detaliat 180 de zile, doar in cazul in care persoana fizica intruneste urmatoarele conditii:
- să aiba domiciliu în orice stat străin
- sa deţină permis de conducere emis în ţara în care au domiciliu
- persoanele fizice rezidente să deţină în proprietate sau să aibă drept de folosinţă asupra mijloacelor de transport/persoanele fizice nerezidente să fie proprietari ai mijloacelor de transport şi să locuiască temporar în Republica Moldova
- automobilul sa se afle la evidență permanentă în alte state

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=319745

19 decembrie 2017