Vinietă pe perioada șederii în țară sau doar când circuli?

29 august 2017 102

Bună ziua. În luna iulie am procurat vinietă pe termen de 1 lună. Am intrat în țară (din România), am circulat 2 zile, ca mai apoi să plec în altă țară (Rusia) fără mașină fiind nevoit să o las la o parcare. Timp de aproximativ 50 de zile nu am fost în țară (fapt confirmat prin ștampila din pașaport), ca mai apoi, revenind, am procurat altă vinietă ca să plec în țara de origine (România). Prin urmare, atâta timp cât AM CIRCULAT pe drumurile R.Moldova, vinieta a fost valabilă și, respectiv, este. Este vreun risc să fiu sancționat pentru perioada cât nu am fost în țară și nu am circulat la ieșirea din țară sau amenda se aplică în cazul când sunt stopat de inspectoratul de patrulare sau poliția de frontieră și nu am vinieta?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Puteți fi sancționat doar în cazul când dvs vă deplasați cu automobilul și aceasta lipsește și totodată vă eschivați de la plata acesteia.

Însăși Codul Contravenționa la art. 232 reglementează faptul că se sancționează conducătorul atunci când are loc "conducerea vehicului neînmatriculat în RM, fără certificatul ce atestă achitarea vinietei ",... mai detaliat iar faptul că dvs nu v-ați deplasat cu automobilul, nu constituie contravenție.

29 august 2017