Vinieta pe perioada starii de urgenta

2 aprilie 2020 402

Pe perioada starii de urgenta trebuie achitata vinieta?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Andrei,

Comisia pentru Stare Excepțională a venit cu decizia de a exclude numărătoarea celor 180 de zile pe perioada stării de urgenţă. Deci, pe perioada stării de urgenţă, nu se contabilizează zilele respective”.

3 aprilie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Vedeți dispoziția 4 din 24.03.20 a comisiei pentru situatii excepționale cu precădere pct. 42, prevede posibilitatea de prelungire a termenului de aflare pe teritoriu MD în condițiile ce le puteți vedea acolo.
Totuși, această dispoziție, cît și ulterioarele nu prevede scutirea la plata venietei, astfel, va puteți afla pe teritoriul în... mai detaliat condițiile enunțate, însă obligația de plată nu a fost anulată cum ar reieși din cele relatate mai sus.

3 aprilie 2020