Vinieta pentru masina cu numere straine

23 februarie 2018 57

Buna ziua! Am studiat intrebarile recente insa nu am putut gasi raspuns la intrebarea mea. Am cetatenie romana si permis de conducere roman. As dori sa introduc in RM o masina cu numerele de inmatriculare RO si sa ma folosesc de ea in RM. Din cate am inteles trebuie sa platesc pentru vinieta 85 de euro pentru primele 6 luni. Apoi pentru urmatoarele 6 luni 180 de euro. Mai departe se plateste pentru fiecare perioada de 6 luni cate 180 de euro? Dar daca la sfarsitul al doliea termen de 6 luni scot masina din RM pe o perioada scurta de timp, atunci la intoarcere platesc mai departe cate 180 de euro fiecare jumatate de an sau 85 de euro pentru primul termen?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Marina Bzovii
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Pentru perioada de zile de peste 180 de zile în decursul a 12 luni consecutive, se va achita taxa de 180 Euro pentru fiecare perioadă consecutivă de 180 de zile, inclusiv perioadele incomplete ce urmează după primele 180 de zile.

(Conform Anexei nr. 2.1 - taxa pentru folosirea drumurilor Republicii Moldova... mai detaliat
de către autovehiculele neînmatriculate în Republica Moldova (vinieta))

5 martie 2018