Vinieta pentru motocicleta

12 aprilie 2020 504

Salut! Am adus in Moldova o motocicleta cu numere straine cu capacitatea motorului de 600 cm3. Vreau sa stiu daca trebuie sa achit vinieta pentru perioada cat se afla pe teritoriul Republicii Moldova.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Dinu,

Subiecţi ai impunerii pentru Vinietă sunt persoanele fizice şi persoanele juridice posesoare sau care au drept de folosinţă, confirmat prin actele corespunzătoare, asupra autovehiculelor clasificate la poziţia tarifară 8703 şi asupra remorcilor ataşate la acestea, clasificate la poziţia tarifară 8716, neînmatriculate în Republica Moldova şi aflate în evidenţa... mai detaliat unor alte state, care intră pe teritoriul Republicii Moldova sau care îl tranzitează.

Motocicletele se află la poziția tarifară 8711, respectiv nu aveți nevoie să achitați vinieta.

13 aprilie 2020