Vinieta - termen de 180 zile

11 iunie 2018 199

Buna ziua. Peste 2 zile expira termenul de 180 zile (am vinieta) de sedere pe teritoriul RM pentru masina cu numere germane. Doresc acum sa incep procedura de devamare a masinii fara a parasi tara. Trimit actele in Germania pentru a fi scoasa de la evidenta. Procedura v-a dura ~ 2 spatamini. Intrebare: risc sa fiu amendat in acest caz pentru depasirea termenului? Sau sa ma aleg si cu un proces verbal?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

MARIN
Buna ziua. Da riscați să fiți amendați și să plătiți vinieta.

22 octombrie 2018