Vinzare imobil

23 februarie 2018 55

Intentionez sa vind un imobil, cumparatorul imi ofera 80% din suma, iar restul vrea sa mi le dea in 3 luni. Cum este posibil legal de facut ca cuparatorul sa se oblige sa achite restul de 20%?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna D-le Sergiu,
Urmează să mergeți la notar să încheiați un contract de vânzare-cumpărare cu achitare în rate. Simultan încheiarea contractului de vânzare-cumpărare vă recomand să încheiați și un contract de ipotecă. Contractul de ipotecă vă va servi drept o garanție, iar în cazul în care cumpărătorulnu achită prețul puteți exercita... mai detaliat dreptul de ipotecă.

23 februarie 2018