Vinzare S.R.L.

20 iulie 2017 204

Buna ziua, spuneti-mi va rog: daca am interdictie de perfectare a documentelor fiind administrator si fondator unic, pot vinde firma inscrisa pe numele meu?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Cel mai simplu ar fi să incheiați un contract de mandat sau procură prein care veți împuternice o altă persoană să facă această vânzare în locul dvs.

20 iulie 2017
Maxim Macovei
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Stimate Veaceslav, bună ziua!

În cazul în care interdicțiile sunt notate în Registrul persoanelor juridice (puteți verifica făcând comandă de extras - http://www.e-extras.cis.gov.md/service/e-extras), atunci înstrăinarea cotei-părți va putea fi efectuată doar după ce interdicția va fi eliminată (fie urmează să achitați datoriile la FISC, să scoateți măsurile de asigurarea aplicate... mai detaliat de executor etc.), indiferent că Vă veți prezenta personal sau se va prezenta cineva din numele Dvs.

Dacă aveți întrebări suplimentare, nu ezitați să mă contactați.

1 august 2017