Vinzare teren agricol

20 februarie 2018 129

Care este taxa de stat a unui ar de pamint agricol?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Potrivit Legii privind preţul normativ şi modul de vînzare-cumpărare a pămîntului ( http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=313289 ) și anume poziția I din Anexă:

- Tariful pentru prețul normativ al pământului pentru o unitate grad-hectar la vânzarea-cumpararea terenurilor cu destinație agricolă este de 621,05 lei.

Notă:
Preţul normativ al terenurilor cu destinaţie agricolă... mai detaliat se va calcula în funcţie de fertilitatea medie a solului stabilită pentru oraşul, satul (comuna) respectiv(ă) sau, la cererea proprietarului, în funcţie de fertilitatea solului stabilită pentru terenul respectiv.

20 februarie 2018