Vinzarea apartamentului prin proiectul Prima Casa

11 noiembrie 2018 57

Buna. Spuneti-mi, va rog, care este procedura de vanzare a artamentului prin acest proiect si care sint riscurile. Ce taxe am de achitat si care ar fi impozitul pe venit? Mersi mult.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Din perspectiva vanzatorului, riscuri juridice nu sunt insemnate, si pot fi apreciate doar in raport cu faptul ca pretul bunului este achitat integral la un moment ulterior transmiterii proprietatii. Insa, multe Banci ofera serviciul Escrow - care constituie o garantie in plus pentru vanzator ca isi va primi banii din... mai detaliat contul creditului, direct de la Banca, imediat dupa ce cumparatorul inregistreaza dreptul sau de proprietate la Cadastru.
Contractul de vanzare-cumparare si contractul de ipoteca (in favoarea Bancii finantatoare) se incheie succesiv, in aceeasi zi, la notar.
Taxele notariale se achita de catre cumparator.
Daca ati avut domiciliul ultimii 3 ani in acel apartament, este considerat locuinta de baza, si respectiv, nu se impoziteaza veniturile obtinute de la instrainarea acesteia.

11 noiembrie 2018