Violare de domiciliu

28 iulie 2017 244

Buna ziua. Eu deja de doi ani sunt judecat pe o fapta pe care nu am facut - violare de domiciliu (art. 179 al. 2 CP RM) si sint amendat cu 6.000lei. Cu trei ani in urma vecinii mei au scris o plingere la politie ca cum eu as fi fost la ei acasa si le-as fi batut fetele, insa eu dormeam acasa si nu am fost nicaeri. Unde, cui as putea eu sa ma adresez cu problema mea?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Presupun că dacă a fost emisă și sentință de condamnare deja de către prima instanță, au fost acumulate suficiente probe care demonstrează vinovăția d-voastră.

La ce fază a procesului penal vă aflați d-voastră acum?
Apărător ales sau din oficiu aveți?

Pentru că, de exemplu, dacă nu sunteți asistat de un apărător... mai detaliat ales sau de către unul din oficiu, atunci ați putea solicita declararea nulității actelor procedurale (în baza prevederilor art. 251 din Codul de Procedură Penală al Republicii Moldova) la judecătorul de instrucție!

Succese!

29 iulie 2017