Violenta in familie

30 august 2018 35

Buna ziua. Mama mea este victima violentei in famile de aproape 27 de ani. Spuneti-mi, va rog, procedura de a-l da pe tata in judecata. Cum se face: mai întai se scrie plangere si mai departe ce facem? As vrea sa o ajut, ea fiind invalid de gr. 3, nu aude bine si greu intelege si nu se pricepe. Locuiesc separat de ei, dar fiind copil, am vazut toate scenele astea. Acum sunt casatorita, dar lucrurile asa continua la ei. Ce sa fac? Dati-mi un sfat, va rog!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Mama ar trebui să sesizeze Poliția și totodată poate solicita temporar, pentru un termen de 90 zile eliberarea Ordonanței de protecție, act ce se eliberează de către instanța de judecată după locul de trai al victimei.
Prin ordonanță se obliga agresorul sa nu se apropie de victimă la o anumită distanță,... mai detaliat sa nu contacteze victima, etc.
Ulterior depuneți cerere de desfacere a căsătoriei și partaj al averii.

30 august 2018