Violenta in familie

18 aprilie 2019 45

Traiesc cu al doilea sot in concubinaj, eu am o fiica, el un baiat. Impreuna mai avem un baiat si acum sunt din nou insarcinata. Sunt supusa unei violente emotionale si fizice, imi obijdueste si fata, permanent striga la ea, ma numeste in tot felul, sunt umilita si injosita. Traim la tara si eu fac singura toate treburile, bani nu vrea sa-mi dea macar un leu de cheltuiala, primesc 640 indemnizatia pe copil si mi-i ia tot el. Daca ma despart, voi putea mai apoi ca copilul cel voi naste sa-i scriu in adeverinta ca el e tatal si sa-l dau la alimente cu ambii copii sau nu? Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Dna Nicoleta

Sigur veți putea deoarece el se prezumă a fi tatăl copilului.
La fel, puteți depune și o acțiune privind stabilirea pensiei de întreținere.

De asemenea, va puteți adresa la Poliție și solicita acestora sa emită un Ordin de restricție de urgență în privința agresorului.
De altfel, va puteți adresa inclusiv în... mai detaliat instanța de judecată în vederea obținerii unei ordonanțe de protecție în acest sens. Totuși, pentru a dispune de suport probatoriu la o eventuala agresiune din partea agresorului chemați poliția să constate aceasta.
Odată cu solicitarea unei ordonanțe de protecție depuneți și acțiunea privind desfacerea căsătoriei, determinarea domiciliului copiilor minori comuni cu Dvs și încasarea pensiei de întreținere.
După nașterea ultimului copil comun puteți depune o noua acțiune privind încasarea pensiei de întreţinere și pentru acest copil.

18 aprilie 2019