Violenta in familie

30 octombrie 2019 44

S-a intamplat un conflict intre parinti. Tata o inceput să o bată pe mama, iar eu ca martor nu puteam sa stau sa privesc si am intervenit sa-i despart. Tata a cazut si si-a traumat piciorul. Am chemat politia si s-a constatat ca noi sintem de vina, pentru ca el are leziuni mai grave decat mama. Tata a depus plangere impotriva noastra si ne-au deschis dosar penal. Intrebarea mea este ce sanctiuni ne asteapta si cum sa dovedesc nevinovatia mea, avand in vedere ca el a inceput conflictul? Sau trebuia sa nu actionez si sa privesc ce se intampla? Nu am avut intentia sa-l traumam.

Jurist comments 2

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Sergiu.

Îmi pare rău de cele întâmplate.

Pentru început, ați putea invoca prevederile art. 36 din Codul penal și să susțineți că ați acționat în limitele legitimei apărări, pentru a respinge un atac periculos îndreptat împotriva mamei dumneavoastră.

Caracterul și întinderea pedepsei depinde de calificarea infracțiunii (vedeți art. 113-118 din Codul penal).

Vedeți... mai detaliat pedeapsa pentru infracțiunile prevăzute de art. 151, 152, 156, 157 din Codul penal.

Găsiți prevederile respective aici: http://www.legis.md/cautare/rezultate/109495

Ținând cont că e vorba de o cauză penală, aveți nevoie de un avocat.

31 octombrie 2019
  • Jurisconsult

Dl. Sergiu acțiunele DVS nimeresc pe art. 152 -Vătămarea intenţionată medie a integrităţii corporale
sau a sănătăţii
(1) Vătămarea intenţionată... mai detaliat medie a integrităţii corporale sau a sănătăţii, care nu este periculoasă pentru viaţă şi nu a provocat urmările prevăzute la art.151, dar care a fost urmată fie de dereglarea îndelungată a sănătăţii, fie de o pierdere considerabilă şi stabilă a mai puţin de o treime din capacitatea de muncă,
se pedepseşte cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 200 la 240 de ore sau cu închisoare de pînă la 5 ani. Eu vă propun ca mama DVS să înainteze o cerere la poliție pentru a porni o cauză penală în privința tatălui pe ar Articolul 2011. Violenţa în familie
(1) Acţiunea sau inacţiunea intenţionată comisă de un membru al familiei în privinţa altui membru al familiei, manifestată prin:
a) maltratare, alte acţiuni violente, soldate cu vătămare uşoară a integrităţii corporale sau a sănătăţii;
b) izolare, intimidare în scop de impunere a voinţei sau a controlului personal asupra victimei;
c) privarea de mijloace economice, inclusiv lipsirea de mijloace de existenţă primară, neglijare, dacă au provocat victimei vătămare uşoară a integrității corporale sau a sănătăţii,
se pedepseşte cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 180 de ore sau cu închisoare de pînă la 3 ani. Vă asigur, că tata o să miargă la împăcare cu DVS, fiindcă art. 152 al.1 prtevede așa ceva, conform art. 109 CP- Împăcarea
(1) Împăcarea este actul de înlăturare a răspunderii penale pentru o infracţiune uşoară sau mai puţin gravă, iar în cazul minorilor, şi pentru o infracţiune gravă infracţiuni prevăzute la capitolele II – VI, la art. 264 alin. (1) din Partea specială, precum şi în cazurile prevăzute de procedura penală, dacă persoana nu are antecedente penale pentru infracţiuni similare comise cu intenţie sau dacă în privinţa sa nu a mai fost dispusă încetarea procesului penal, ca rezultat al împăcării, pentru infracţiuni similare comise cu intenție în ultimii cinci ani. Încercați.

31 decembrie 2019