Violenta verbala

15 decembrie 2019 204

Buna ziua. Sunt in proces de divort de 8 luni deja. Acest proces nu se mai termina pentru ca sotul mereu tot amana sedintele de judecata. Avem impreuna un copil de 1 an si sotul vrea sa stabileasca domiciliul acestuia cu el, deoarece nu este de acord sa plateasca pensia alimentara. Aproape zilnic ma suna si daca nu raspund, incepe sa ma numeasca in tot felul. Cum sa procedez in cazul acesta, pentru ca nu pot sa suport la infinit toate lucrurile astea? Mereu ma ameninta ca o sa ia copilul si ca eu o sa-i achit pensie alimentara? E posibil asa ceva? Mentionez ca am casa, nu sunt fumatoare si nu consum alcool.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Daniela,
Cel mai bine sa te adresezi dupa o consultatie la centrul La Strada. Sau la un avocat.

16 decembrie 2019
  • Jurisconsult

D-na Daniela, în cazul DVS a trebui să faceți înregistrări la amenințările expuse de soți și discheta de prezenta în instanță cu o cerere scrisă de DVS, unde să solicitați examinarea cauzei în timp scurt, vă garantezi că instanța o să ee ăn considerație circumstanțele.

29 decembrie 2019