Viteza excesiva, oprire de pe contrasens si fara girofar

7 iulie 2017 253

Buna ziua, am fost oprit la esirea din localitate de politie pentru viteza excesiva, care se afla pe contra sens si cu girofarul stins, procesul verbal nu l-am semnat. La fel la ei era rupta ultima cifra de pe geamul din spate a nr. de telefon a inspectoratului din care fac parte. Am fost oprit pe teritoriul Gagauzia, locuesc in Chisinau. Am probe video de la camera de bord, si la telefon. Pot contesta?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Agentul de circulaţie vă poate opri dacă a observat personal încălcarea sau a fixat-o cu ajutorul unor mijloace tehnice.

În cazul în care sunteţi învinuit de încălcarea Regulilor Circulaţiei Rutiere, aveţi dreptul şi trebuie să cereţi dovezi, de regulă în format video.

De asemenea, dacă vă este întocmit un proces verbal, puteţi... mai detaliat protesta în privinţa acestui lucru şi puteţi nota acest lucru de sine stătător în acest act.

Multe dosare au fost câştigate de şoferi din Republica Moldova, pentru simplul fapt că inspectorii de patrulare au refuzat să pună la dispoziţie servicii de traducere a celor indicate în procesele verbale.

8 iulie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Ce tine de procesul-verbal cu privire la contraventie contestati in judecata daca sunteti sigur ca nu a-ti incalcat conform materialelor video de care dispuneti!
In ce priveste incalcarile inspectorilor ( lipsa girofarului pornit si etc) adresa-ti o plingere INP cu solicitarea aplicarii sanctiunilor disciplinare

9 iulie 2017