Viza de resedinta

24 aprilie 2020 144

Salut. Am cumparat o casa pe pamant, care se afla in constructie, este gata in proportie de doar 28%. Pot sa imi fac viza de resedinta in acea casa daca nu este gata?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna ziua Tina,

Nu. Evidenţa locuitorilor se ţine prin înregistrarea la domiciliu şi/sau la reşedinţă în imobilele, care fac parte din fondul locativ.

25 aprilie 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Daca aveti drept de proprietate asupra casei, si casa este inregistrata in Registrul bunurilor imobile, cu numar cadastral, puteti sa solicitati inscirerea la domiciliu la adresa respectiva.
Agentia Servicii Publice va verifica prin sistemul electronic faptul daca sunteti proprietar al casei, si nu va avea temeiuri pentru... mai detaliat a va refuza cererea. Or, nu tine de ASP sa determine daca acea casa este sau nu locuibila. Intr-o casa nefinalizata, poate fi, de exemplu, o incapere finalizata, care permite traiul. Dar nu se ocupa ASP de verificarea acestui fapt. Important este sadetineti drept de proprietate asupra casei (sau drept de folosinta). Constructiile nefinalizate pot fi inregistrate in Registrul bunurilor imobile.

25 aprilie 2020