Viza de reședința

20 februarie 2021 10

Apartamentul unde am locuit cu părinții a fost vândut, deci eu nu mai viza de reședința. Ca sa fac viza de reședința in apartamentul nou a părinților, am nevoie de acordul ambilor. Mama este pe loc, dar tata este peste hotare. Poate el face o procura acolo la notar sau e numaidecât sa fie făcută la consulat?

Jurist comments 1

Viorel Dodan
  • Avocat
  • Alte domenii

Cu siguranta ca da, poate intocmi o procura pe numele mamei d-voastra , el fiind coproprietar al apartamantului, si in procura sa indice ca va piermite sa va inregistrati viza d ereseidnta la acel apartament. Totodata va-s sugera mai intii sa mergeti impreuna cu mama la Agentia Servicii Publice pentru... mai detaliat a solicita acest lucru fara acordul tatalui in cazul in care proprietar al apartamenului este doar mama cu 1"00 cota parte, deoarece in majoritarea cazurilor in rubrica proprietar este inclus doar unul din soti, iar celalat sot se prezuma ca ar avea si el 1/2 cota parte din acel imobil.In cazul in care tata este inclus ca proprietar atunci da, ve-ti avea nevoie de o procura din partea tatalui.

22 februarie 2021